1 LO w Lesznie

Lewa kolumna

Artykuły

"Zapal znicz pamięci" c.d

Cztery uczennice klasy 1e : Katarzyna Kretschmer, Alicja Pięczka, Katarzyna Kamińska i Patrycja Paszkowiak w ramach projektu 'Zapal znicz pamięci' zapaliły znicze przy pomnikach w Lesznie,Osiecznej i Śmiglu. Miejsca te upamiętniają osoby zamordowane przez oddziały niemieckie w roku 1939 roku.
1.Osieczna
Przy murach obecnie najstarszej kamienicy na osieckim rynku,rozstrzelano 21 października 1939 roku trzech polskich patriotów. Zbrodnia była bestialskim czynem hitlerowców.Tu znicz zapaliła Katarzyna Kretschmer.
2.Śmigiel
Pomnik znajduje się na cmentarzu parafialnym w Śmiglu. Został zmodernizowany w połowie lat dziewięćdziesiątych. W grobowcu złożone są zwłoki 23 osób rozstrzelanych na Rynku w Śmiglu 30 września 1939 roku i 23 pażdziernika 1939 roku, ekshumowanych w 1945 roku i przeniesionych z cmentarza żydowskiego, miejsca pierwszego pochówku. Tu znicze zapaliły Katarzyna Kamińska i Alicja Pięczka.
3.Leszno
21 października 1939 roku w Lesznie zamordowano pod murem więzienia w Lesznie 20 obywateli naszego miasta. Akcja ta, którą zrealizowało Einsatzkommando 14/VI była zaplanowaną operacją realizowaną na wszystkich terenach włączonych do Rzeszy Niemieckiej przez specjalne jednostki armii niemieckiej. Tu znicz zapaliła Patrycja Paszkowiak.

Natomiast do Kościana udały się uczennice klasy 1g :Ewa Dykcik, Klaudia Kowalewicz i Sandra Śledź, aby tam zapalić znicze i uczcić pamięć ofiar.


Opiekun projektu: Bożena Stoczczak

1

4

8

Leszno

OSIECZNA

Śmigiel 2

Śmigiel

Czytany 702 razy