1 LO w Lesznie

Lewa kolumna

Artykuły

Akcja "Zapal znicz pamięci" c.d

Dnia 18 października 2015 roku w wielu polskich miastach odbyła się akcja pt. „Zapal Znicz Pamięci”. Polega ona na upamiętnieniu ofiar hitlerowców poprzez zapalenie znicza w miejscach pamięci, przy tablicach pamiątkowych i pomnikach. Celem akcji jest oddanie hołdu ludziom, którzy zostali zamordowani w publicznych egzekucjach, więzieniach i obozach koncentracyjnych. "Zapal Znicz Pamięci" to projekt, który uświadamia Polakom jak wielkim złem była II Wojna Światowa.
My także przyłączyłyśmy się do tej akcji. Znalazłyśmy w Lesznie miejsca pamięci, gdzie zapaliłyśmy znicz upamiętniający poległych Polaków.

1. 21 października 1939 roku hitlerowcy rozstrzelali w publicznej egzekucji pod murem więzienia na Placu Kościuszki 20 Polaków z miasta i okolicy. Na miejscu egzekucji mieszkańcy Leszna ufundowali granitową tablicę, na której wpisano imiona i nazwiska zamordowanych.

wos

2. Na cmentarzu przy ul. Kąkolewskiej znajduje się kwatera Powstańców Wielkopolskich wyodrębniona w 1935 roku staraniem Związku Powstańców Wielkopolskich. Pomnik poświęcony jest pamięci Powstańców pomordowanych przez hitlerowców.

wos 1

3. Na południowej fasadzie dworca kolejowego w Lesznie znajduje się tablica pamiątkowa ku czci pracowników odcinku drogowego PKP w Lesznie poległych i pomordowanych w czasie II Wojny Światowej.

wos 3


4. Na murach kościoła farnego w Lesznie umieszczono tablicę upamiętniającą postać ks. Teodora Korcza, zmarłego 1981 roku proboszcza leszczyńskiego, więźnia obozu koncentracyjnego w Dachau.

wos 4


5. Przy ul. 17 stycznia znajduje się skromna tablica poświęcona Pawłowi Kaprykowskiemu, pierwszej ofierze agresji hitlerowskich na terenie Leszna.

wos 5


6. Na jednej ze ścian kaplicy cmentarnej przy ul. Kąkolewskiej umieszczono z inicjatywy ks. Teodora Korcza trzy murowane tablice „Tym, którzy oddali życie swoje w ofierze za Boga i Polskę 1939-1945”


wos 6

fot. K. Wojcieszak

Uczennice klasy 1g: Zofia Adamek, Oliwia Bajer, Zuzanna Wojcieszak.

Źródła:
A. Piwoń „Miejsca pamięci narodowej w leszczyńskiem” przewodnik.

 

Czytany 546 razy