1 LO w Lesznie

Lewa kolumna

Artykuły

Życie kreślone historią. Wojenne losy naszych bliższych.

Zapraszamy do udziału w XVI edycji konkursu z cyklu „Cudze chwalicie, swego nie znacie” organizowanego przez Muzeum Okręgowe w Lesznie i bibliotekę I Liceum Ogólnokształcącego im. Rodu Leszczyńskich w Lesznie

II wojna światowa to czas, który odcisnął bolesne piętno na każdej rodzinie i miejscowości w naszej ojczyźnie. W wielu domach pieczołowicie przechowywane są pamiątki po tamtych czasach. Na cmentarzach, ulicach, placach miast i miasteczek znajdują się groby czy pomniki dotyczące osób, które poległy w walce o wolność Polski.

Głównym zadaniem uczniów startujących w konkursie będzie próba odtworzenia losów konkretnej osoby czy rodziny żyjącej w tamtych czasach lub też opowiedzenie historii wydarzeń, które upamiętnia pomnik czy mogiła. Ważne są losy nie tylko wielkich bohaterów, ale także codzienne zmagania zwykłych ludzi o przetrwanie najbliższych. Ogólna wiedza historyczna dotycząca II wojny światowej ma być tylko ramą do przedstawienia dziejów wybranej postaci lub rodziny. Ważnym elementem pracy powinno uzasadnienie autora , dlaczego przedstawia taką a nie inną postać czy historię.

Praca może mieć formę wydruku komputerowego, prezentacji multimedialnej lub reportażu – filmu dokumentalnego.

Na zwycięzców czekają nagrody rzeczowe.

Szczegóły znajdują się w regulaminie.

 

Dorota Pietrowicz
Czytany 344 razy