1 LO w Lesznie

Lewa kolumna

Artykuły

Ostatni odcinek rozważań po Polyglot Gathering 2017

1 „Jakie języki są godne polecenia?” Ela 1G
Te, które nam się podobają, te, do uczenia się których jesteśmy zmotywowani, te, które nam się przydadzą! Które nam się przydadzą? To już zależy od naszych planów na przyszłość czy zainteresowań. Ja nie wyobrażam sobie uczenia się języka kraju, do którego nie mogłabym czy nie chciałabym jechać. Bo język to też kultura danego kraju, jego zwyczaje, jego literatura a przede wszystkim jego mieszkańcy! Nie wyobrażam sobie nie zwiedzać tego kraju i nie móc posiedzieć tam przez kilka godzin w księgarni! Włoch Luca Lampariello twierdzi, że to często języki wybierają nas a nie odwrotnie i myślę, że jest w tym sporo prawdy. Oczywiście można też wybierać języki bardziej praktycznie, sugerując się na przykład takimi danymi:
 
polyglot a
Źródło: https://www.studytours.gr/en/blog/languages-world
2 „Czy znajomość tylu języków jest bardzo przydatna w dzisiejszym świecie, czy większość z tych języków jest używana raczej bardzo rzadko?” Bartek 1D
Faktycznie mogłoby się wydawać, że w tej chwili wszędzie dogadamy się po angielsku. W rzeczywistości jednak zaledwie 6-7% mieszkańców naszej planety posługuje się językiem angielskim jako ojczystym, kolejne 15% posługuje się tym językiem jako językiem obcym a z 78-79% ludzi na świecie po angielsku się nie porozumiemy! Zresztą języków warto się uczyć nie tylko po to, by dogadać się w czasie podróży czy zdobyć lepszą pracę. Ucząc się języka, zaczynamy rozumieć i otwieramy się na nową kulturę, na inny sposób myślenia, dzięki czemu wzbogacamy się i stajemy się bardziej tolerancyjni (jako jednostka i jako społeczeństwo). Są też kwestie zdrowotne: nauka języków poprawia pamięć i koncentrację oraz utrzymuje nasz mózg w dobrej kondycji, opóźniając procesy starzenia.
3 „Czy na tej konferencji zainspirowała się Pani nauką jakiegoś kolejnego języka?” Paulina 2B
Nie. Sama konferencja nie skłoniła mnie do nauki jakiegoś konkretnego języka. Przyznaję jednak, że choć hiszpańskiego uczę się dopiero od października, myślę już powoli o tym czy i jakiego języka uczyć się w przyszłości. Kusi mnie portugalski ale chodzi mi po głowie też jakiś język skandynawski – boję się jednak ich trudnej wymowy.
4 „Co Panią skłoniło właśnie do nauki języków i czy od zawsze przychodziło to pani bez problemu czy było to osiągnięte ciężką pracą?” Dagmara 1E
Nie wiem do końca co sprawiło, że języki tak mnie zafascynowały, być może podsłuchane w dzieciństwie rozmowy babci i cioci, które pięknie mówiły po francusku (babcia urodziła się we Francji i mówi jak rodowita Francuska). Nie ma natomiast wątpliwości, że nauka języków jest okupiona ciężką pracą i wyrzeczeniami a stwierdzenia w stylu „ach, bo Tobie to tak łatwo przychodzi”, „ach, gdybym ja miał/miała taki talent” są dla mnie niesprawiedliwe i krzywdzące.
5 „Jaki język sprawia pani najwięcej przyjemności zarówno w nauce jak i dumy w posługiwaniu się?” Zuzia 1E
Trochę jestem zmienna w uczuciach w stosunku do moich języków, ale chyba najbardziej lubię jednak język włoski (i nie jestem w tym odosobniona).
foto 6
6 „Czy język słowacki bardzo różni się od naszego i czy mimo różnic da radę się zrozumieć?” Wiktoria 1C
Język polski i język słowacki należą do tego samego zespołu języków zachodniosłowiańskich, mają więc sporo cech wspólnych. Język słowacki jest bardziej podobny do polskiego niż na przykład rosyjski, ukraiński czy nawet czeski. Co jednak nie oznacza, że zawsze wszystko da się zrozumieć, przyjrzyjcie się tej (momentami zabawnej) liście „fałszywych przyjaciół” między naszymi językami: https://en.wikibooks.org/wiki/False_Friends_of_the_Slavist/Polish-Slovak
7 „Jakiego języka uczyła się pani najdłużej, aby uzyskać zadowalający efekt oraz jak długo?” Zuzia 1E
Odpowiem tak: języka nie można przestać się uczyć, bo:
foto 7
więc na zadowalające efekty wciąż nieustannie pracuję! I to jest jedno z najtrudniejszych zadań: jak znaleźć czas na naukę nowego języka a przy tym nie zaniedbać „starych”.

MINI-KONKURS!
Skromny zestaw suwenirów z Polyglot Gatherings czeka na osobę, która jako pierwsza pod postem na szkolnym FB informującym o tym artykule udzieli poprawnej odpowiedzi na pytanie: „Gdzie odbywał się Polyglot Gathering w latach 2014-16?”
UWAGA: nagroda będzie do osobistego odbioru w szkole w dniach 19-23.06!
foto 8


Barbara Majewska-Kosik
Czytany 803 razy